İşletmemiz de ara sıcak ürünlerimiz Karides, Kalamar, Kaygana, Fındık Lahmacun, Fırında Kaşarlı Mantar, Kuymaktır. 
    Karides balıktan sonra en fazla tüketilen deniz ürünlerinden biridir. Kalori oranı düşük, doymuş yağ oranı yüksek olan karides, küçük olmasına rağmen sağladığı faydalar kendinden büyüktür.  İçeriğinde antioksidanlarla dolu bir kapalı kutu var. Vücutta kanserli hücrelerle savaşan bir savaşçı gibi işlev görmektedir. Protein deposu, D ve B3 vitamini, çinko içeriği olan karidesin cildin yaşlanmasını engelleyen bir özelliği bulunmaktadır. Kendisine pembe rengi veren karoten sayesinde, bu etkiyi göstermektedir. Vücutta yeni hücrelerin gelişmesini sağlamaktadır. Saçlarınız içinde karides tüketmeyi ihmal etmeyin. Hem canlı saçlar, hem de rengini yansıtan saçlarınız olabilir. 

Karidesin faydaları nelerdir?

Pembe, gri, sarımsı ve kahverengi renklerde olan karides, yıl boyunca tüketilmesi gereken besinlerden biridir. İçeriğinde olan omega 3 yağ asitleri nedeniyle sizlere çok sayıda fayda sağlayacaktır.
Selenyum minerali açısından zengin olduğundan, kanser gibi ciddi hastalıklara neden olan maddelerin etkisiz hale getirilmesinde etkili olur.

Karides Faydaları

Kalorisi düşük olmasına rağmen, protein deposudur. Karidesin bir porsiyonunda yaklaşık 23,7 gram protein varken, sadece 112 kalori bulunmaktadır. Karidesi hayvansal protein kaynağı olarak, beslenme uzmanları önermektedir.
D vitamini açısından zengin olduğundan, kemiklerin ve dişlerin güçlendirilmesinde etkili olur. Vücutta fosfor ve kalsiyum dengesinin kurulmasını sağlar.
Omega 3 yağ asitleri içerdiğinden, beyin fonksiyonlarının çalışmasında ve düzenli gelişiminde etkilidir.
B12 içeriği olduğundan, kan hücrelerinin gelişimini destekleyici etkisi bulunmaktadır.
Diş eti hastalıklarında anti enflamatuvar etkisi vardır. 

Kalamar, Mürekkep balığının bir türü olan kalamar kafadan bacaklı, manto ve kollara sahiptir. Diyet yapanların özellikle tercih ettiği kalamar hiç yağ barındırmaması ile dikkat çeker. Özellikle Akdeniz ve Ege denizinde bulunur.
Lezzeti ile çoğu kişinin vazgeçilmezi olan deniz ürünü; 68 kaloridir. İçeriğinde fosfor, protein ve su bulunur. Deniz balıklarının arasında en az kaloriye sahip olan besindir.

Kalamarın Faydaları

Diyet uygulayanlar; kalamar yağsız bir besin kaynağıdır, bu özelliği ile kilo alma korkusu olanların rahatlıkla tüketebileceği bir besindir.
Metabolizmanın çalışmasında yararlıdır, bu sayede yağ yakımı hızlanarak yiyen kişinin kilo vermesine yardımcı olur.
İştah açıcı bir besindir, iştahsızlık problemi çekenlerin haftada 3 kez kalamar yemesi tavsiye edilir.
Sinirlerin gevşemesinde oldukça etkilidir, içerisinde yer alan magnezyum minerali depresyona yakalanma riskini azaltır.
Kalam zeytin yağı ile birlikte tüketildiğinde kalp krizi riskini önemli ölçüde azaltır.
Kalamar da kan şekerini dengeleyen b3 vitaminini bulunur.
Kolesterolü dengeler; Haşlanmış yumurta ile aynı kolesterol değerine sahiptir.
Uzmanların görüşlerine göre migren ataklarının sayısını azaltıp, ağrıların hafiflemesinde etkili rol oynar.
Zengin mineral ve protein kaynağına sahiptir. Bu özelliği ile kişiye enerji verirken kişinin vücut direncinin artmasına yardımcı olur.